Welcome to SpiceShop Theme

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

Stor Perde Nasıl Yıkanır

Stor Perde Nasıl Yıkanır

Hanımların en çok merak ettikleri, hatta alırken ilk önce sordukları soru budur. Stor perde nasıl temizlenir.
Daha almadan, kullanmadan, rahatlığını yaşamadan kirlendiğinde ne yapacaklarını bilmek isterler.
Çünkü, Perdenin nasıl kirlendiğini, temizlemek ve ütülemek için ne kadar emek harcadıklarını onlar çok iyi biliyorlar….

stor perde
İşte sihirli cevaplar;
Stor Perde kumaşları, genelde % 100 Polyester iplikten üretilmektedir. Bazı fantazi ürünler de ise, pamuk ve keten karışımları vardır. Ancak bu kumaşların içeriklerinden daha önemli olan üzerlerindeki APRE kaplamalarıdır.
Çift taraflı olarak sıvanan apre kaplama, kumaşın havayla irtibatını tamamen keserken, STOR PERDE üretiminin oluşabilmesi için gereken sert ve plastik kıvamına gelmesini sağlar.
Özel teknik bir uygulama olan bu sistem sayesinde, Stor Perde dayanıklı ve kullanışlıdır. Üzerindeki Apre Kalitesine bağlı olarak, kullanılan mekanın şartlarına göre 3 ila 5 yıl herhangi bir temizlik gerektirmez.

Sizce temizlenmesi gerekiyorsa, sırası ile yapmanız gerekenler şunlardır ;
1 – Stor Perdenizin alanı kadar temiz bir zemin hazırlayın, çünkü kumaşın hiç katlanmaması ve kırışmaması gerekmektedir. Aksi durumda üzerindeki apre kat izi yapar ve bir daha düzelmez.
2 – Stor Perdenizi temizlemekte kullanacağınız beyaz sabun veya Şampuanla köpürtülmüş ılık ve temiz su ile birlikte yumuşak temizleme süngeri hazırlayınız,
3 – Stor Perdenizi yukarıda tamamen toplayınız,
4 – Borusu ile birlikte yan montaj ayaklarından çıkarınız,
5 – Hazırladığınız zemine yatırarak borusunu “oklava” gibi çevirerek perdenizi tamamen açınız,
6 – Temizleme süngerinizi hazırladığınız bol köpüklü ılık suda ıslatın ve iyice sıkarak nemli bırakın ( sulu olursa kurulamakta ve kurutmakta zorlanabilirsiniz ). Köpük kısmından alarak ve perde kenarlarına paralel olarak ( kenar kısımları fazla hırpalarsanız ipliklenme olabilir ) fazla güç harcamadan temizleyiniz,
7 – Aynı işlemi arka yüz için de uygulayınız ve kuru – yumuşak bir havlu ile kurulayınız,
8 – Yine yerde borusuna, oklava hareketi ile tamamen sararak yerine takın ve perdenizi aşağıya kadar indirerek yerinde iyice kurumaya bırakın.
Bu işlemleri yaptığınızda içinizin rahatlıyacağını ve perdelerinizin artık tertemiz olduğunu hissedeceksiniz.

Kornişlerden aşağı doğru süzülen tül, şifon, organze, kadife, keten ve envai çeşit kumaştan dikilen, yarım boy yahut yerlere kadar uzanan tül ve perdelerin yerini şimdilerde store perdeler almaya başladı. Bu hem şık hem de pratik perdeler, geleneksel seçim olan tül perdelerin pabucunu dama atmış görünüyor. Modern duruşu ve sık yıkama gerektirmeyen yapısıyla, store perdeler, yeni evlenecek çiftlerin ve evini yeni evlenenlerin de gözdesi olmuş durumda. Store perdeler çok çeşitli kumaşlardan üretilirler fakat genelde polyester tarzı olanlar daha fazla kullanılmaktadır. Bunun dışında pamuk ve keten kumaştan store perdeler de revaçtadır. Store perdelerin sert ve plastiğimsi bir görünüm kazanmaları için üzerleri apre denilen malzemeyle kaplanır. Apre, kumaşın her yerini kaplayarak hava almasını engeller; böylelikle store perdenizin ömrü çok daha uzun olur.

Eğer perdenin kullanıldığı mekan temizse ve apre malzeme de kaliteliyse, store perdenizi 5-6 yıl hiç temizlemeden kullanabilirsiniz.

Gelelim store perde nasıl temizlenir kısmına…

Store perdenin kullanımı son derece pratik ve şık olmasına rağmen, temizliği bir o kadar gözde büyür. Ama gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor bir işlem değildir. Önce store perdenizin kasa kısmını, monte edildiği kornişten çıkarın, yahut boru ve yan montaj ayaklarını çıkarın. Perdenizi geniş, temiz, engebesiz, düz bir satıh üzerine yatırın. Tek bir kırışıklık bile olmamasına dikkat edin; zira apre kumaş kırıştığı vakit, kat yerinin düzelmesi çok zordur. Kat izi oluşmaması için, perdenin düz bir satıh üzerine yatırılması gerekir.

You must be logged in to post a comment