Welcome to SpiceShop Theme

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

Şagi Shaggy Halı Nedir Nasıl Yıkanır

Şagi Shaggy Halı Nedir Nasıl Yıkanır

Şagi (Shaggy) Halı Nedir?

Uzun ipliklerle el dokuma yöntemiyle dokunmuş post görünümlü halılardır. İplik ve boya yapısı çeşitlilik göstermektedir.

Son birkaç yıldır şagi (shaggy) halılar, şık görünümü ve yumuşak yapıları ile hızlı bir şekilde evlerimizdeki yerini aldı. Fakat bu özelliklerinin yanında shaggy halılarının tüy yapıları ve genel dikiş tarzları farklı olduğundan özellikle halı diplerinde çok miktarda toz birikmektedir.İpliklerinin kısa ve uzun olduğu, ipek karışımlı şagi veya el dokuma şagi diye adlandırdığımız halılar hav diplerine toz toplaması, mayt ve antihijyenin en çok görüldüğü halılardır. Hijyen kuralları ve halı yıkama teknikleri acısında değer tüm halı yıkama sistemlerinden farklı uygulamalar gerektirmektedir. Hav boylarının fazla olması, alıştığımız halılardan farklı tüyleri sebebiyle ve çok değişik renk kombinasyonları sebebiyle uygun yıkama teknikleri kullanılmazsa tam temizlik sağlanamaz .

 

Şagi (Shaggy) Halı İplik Dokusu

Her halı kendi iplik yapısına, boya yapısına ve dokuma tekniğine göre farklı teknikler uygulanmak suretiyle yıkanır. Cins tespiti halının hangi teknikle yıkanacağının belirlenmesi açısından önemlidir ve bu tespit sırasında SHAGGY EL DOKUMA halı olarak tespit edilmiş halı aşağıdaki kurallar çerçevesinde yıkanır.

 

Evinizde Nasıl Kullanmalısınız ?

Şagi halılar evimizde ne kadar hoş bir hava yaratıyor olsa da temizlenmesi de bir hayli sıkıntılı ve zordur. Bu tür halıların içinde biriken toz , saç teli gibi kirleri çok fazla tutması ve halının dip aralarına ulaşmanın zorluğu da temizliğini uğraştırıcı hale getiren etmenlerin başındadır. Bu sebeplerden şagi halıların temizliğini muhafaza etmek zordur ancak aşağıdaki yöntemler halınızın yapısını bozmadan şagi halının nasıl temizlemeniz hakkında size yardımcı olacaktır.

 

Şagi (Shaggy) Halı Temizliği Nasıl Yapılır

Halıyı çırpmak: Bu halıları temizlemenin en pratik yollarından biri halıyı çırpmaktır. Üzerindeki tozdan ve diğer kirlerden arındırdıktan sonra da çok sert dişleri olmayan bir fırçayla dikkatlice temizlemeniz gerekir. Eğer fırçayla saçların hepsini toplayamıyorsanız gırgır ile tekrar üzerinden geçebilirsiniz.

 

Şagi Halıda Mop Kullanmak

Mop kullanmak: Bir başka etkili yöntem ise mop kullanmaktır. Fazla ıslak olmayan nemli bir mop, halının üzerindeki saçları ve tozları toplamakta çok yardımcı olur. Bu işlemi yaptığınızda temizlediğiniz kirin mop üzerinde biriktiğini fark edeceksiniz. Sonrasında arap sabunlu veya sıvı sabunlu su ile de silip , durulayabilirsiniz fakat halınızın tüyleri ince ise bu işlem halınıza zarar verebilir.

 

Profesyonel Şagi Halı Yıkama Firmaları

Şagi halıların evde temizliği de zordur, farklı bir temizlik stratejisi gerektirir. Öncelikle yumuşak uçlu bir fırçayla halı şampuanı halıya yedirilir ve bir süre şampuanın halıya etki etmesi beklenir. Daha sonra durulama yapılır ve sıkma işlemine geçilir. Hav diplerindeki tozların alınması için ise mutlaka toz alma makinesi kullanılmaktadır. Uzun halı olmaları sebebiyle çok fazla kir ve tozu emer ve depolar bu sebeple güçlü vakumlama işlemi gerekir. Evde yapılan temizlik buna rağmen derinlemesine olmaz. Bu sebeple şagi halılarınız en az yılda bir kez halı yıkama fabrikasına yıkatınız. Detay halı yıkama fabrikamız uzman personelimiz tarafından halılarınızı evinizden makbuz karşılığı teslim alır ve fabrikamıza getirir. Uygun halı yıkama teknikleri kullanılarak tam otomatik halı yıkama makinalarında yıkanarak adresinize teslim edilir.

 

Şagi halı yıkama için aslında en pratik yöntem bu iş için kurulmuş özel firmalardan yararlanmaktır. Halı çırpmak ve mop kullanmak halınızın temizliğini belirli bir süre idare etse de uzun süre içerisinde içinde biriken kirleri temizlemek için bu firmalara güvenmek sizi büyük bir yükten kurtarabilir. Bu firmalar halınızı önce toz alma makinesiyle temizleyip bütün kirlerden arındırır. İkinci aşama olarak da otomatik halı yıkama makinesinde yıkayıp, durular. Kurutma işleminden sonra paketleyip, adresinize teslim eder. Eğer halınızın ebatları çok büyük değilse bu firmalar size çok kaliteli bir hizmet sunabilir. Bu Konuda Hizmet Almak isterseniz VATAN HALI YIKAMA MERKEZİ Hizmetinizdedir.

 

Bu tarz halıları pratik olacağını düşünerek çamaşır makinesine atmayın. Çamaşır makinesi bu halıları yıpratır ve yapısını bozar. Çamaşır makinesinde yıkadığınız halı hem tam anlamıyla temizlenmeyebilir hem de hasarlı olarak çıkabilir. Bu yüzden yukarıda verdiğimiz yöntemleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

You must be logged in to post a comment