Welcome to SpiceShop Theme

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

Overlok Nedir Nasıl Yapılır?

Overlok Nedir Nasıl Yapılır?

Overlok Nedir Nasıl Yapılır? halı ve kilim kenarlarına yapılan bir işlem olarak bilinse de giyim ürünlerinde de bolca uygulanan bir dikiş yöntemidir. Konfeksiyonda özellikle penye kumaşlar üzerinde çokça kullanılır. Overlok nasıl yapılır sorusunun cevabını ve ne işe yaradığını yazının devamında bulabilirsiniz.

Önce overlok işlemi için kullanmak istediğimiz kumaşın kenarını düzgünce keseriz. Daha sonra kestiğimiz bu kumaşı asıl kumaşın üzerine katlayarak kaplarız. Overlok makinası yardımıyla ya da elle üst üste gelmiş kumaşlar sıra ve çapraz dikişlerle, kesilen kumaş ve asıl kumaş üst üste denk gelecek şekilde dikilir. Diktiğimiz bu iki kumaşın, yani kestiğimiz ve asıl kumaşın kenarları dışarı taşmayacak şekilde birbirine denk gelmelidir. İşte mahalle arasında gezen 5 dakikada yaptığı overlok işlemi bu kadar basit bir işlemdir.

Overloksuz kumaşı overloklu kumaştan ayırabileceğimiz bazı farlılıklar vardır. Overlok yapılmayan kumaşlarda, kumaş dış kenarlarından iplik iplik ayrılabilmektedir. Hatta zamanla bu ayrılmalar neticesinde kumaşta sökülmeler ve yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Overlok işlemi kumaşlarda bu yüzden tercih edilmektedir. Overlok işleminden geçmiş kumaş daha dayanıklı olmakta yırtılma, sökülme riski taşımamaktadır. Eğer halı gibi ürünlerimizde daha uzun kullanım süresi istiyor isek overlok işlemi yapmalı ya da yaptırmalıyız. Overlok Nedir Nasıl Yapılır

Overlok yapılışı makinayla yapılabildiği gibi elle de yapılabilir. Ancak özellikle halı gibi kalın kenarlı kumaşlarda bu işlem çok zor ve zaman alıcı olmaktadır. Her hâlükârda bu işlem için overlok makinası kullanmak daha akıllıca olacaktır.

Dikiş yüzyıllardır gerek açılan bir yarayı kapatmak gerekse de bir elbise ortaya çıkarmak için kullanılan çeşitli iğne ve iplikler yardımıyla gerçekleşen bir işlemdir. Birçok hayat kurtarıldığı gibi pek çok da moda ikonu yaratılabilmektedir. Overlok Nedir Nasıl Yapılır

Dikiş gerek tıp gerekse hobi veya moda alanlarında olsun çok çeşitli tekniklere ve çok çeşitli materyallere sahip olabilmektedir. Dikiş konusunda tıp dalını bir kenara koyarsak eğer, diğer dallar için çeşitli uygulama işlemleri ve bu işlemlere ait uygulama adları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, teyel dikiş, düz dikiş, makine dikişi, kenar bastırma, hıristo teyeli, ilik dikişi ile kenar baskısı, sürfile, tamamlama dikişi ve onarım gibi adlarla anılır. Dikişin bir diğer detaylı uygulaması da overlok işlemidir. Bu işlem günümüzde, evlerde hemen hemen halkın yüzde doksanının kullandığı halı kenarlarına yapılmaktadır. Ancak bu işlemin halk arasında varlığı her ne kadar halı ile sınırlı olsa da, aslında bugün üzerimizde olan hemen her kıyafette overlok işlemine rastlamak mümkündür.

Overlok işlemi için kullanılan kumaşın kenarı önce düzgünce kesilir. Ardından kesilen bu kumaş asıl kumaşın üzerine katlanır. Sıra sıra çapraz dikişler yardımıyla, kesilmiş ve asıl kumaş birbirlerine kenarları denk gelecek şekilde dikilir. Bu işlemde kesilen ve asıl kumaşın birbirini örtmesi çok önemlidir. Böylelikle overlok işlemi gerçekleştirilmiş olur. Overloklu bir kumaş ile overloksuz bir kumaş arasında gözle görülebilecek bazı farklılıklar bulunmaktadır. Overloksuz kumaş zamanla dış bölgelerinden iplik iplik olarak ayrılmalar yaratmaktadır. Bu ayrılmalar zamanla sökülmelere ve hatta yırtıklara yol açabilmektedir. Öte yandan overloklu bir kumaşta ise kenar bölgelerinden herhangi bir yırtık yada sökülme görülmemektedir. Daha uzun süreli kullanım için tercih edilmektedir.

Overlok işleminin el ile yapılması biraz uğraştırıcı ve bir o kadar da zaman israfı olarak adlandırılabilir. Bu nedenle bu işlemi yapmak için tasarlanmış makineler piyasada overlok makinesi adı altında satışa sunulmaktadır. Bu makineler sayesinde saatler alabilecek bir overlok işi saniyeler içinde gerçekleşmektedir. Üstelik bu makineler sırasıyla, kesme, katlama ve dikme işlemlerini çok kısa süreler içinde yapabilmektedir. Overlok Nedir Nasıl Yapılır

You must be logged in to post a comment