Welcome to SpiceShop Theme

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Halıdaki Mürekkep Lekesi

Bir ev kadını için halı üzerinde büyük ve çirkin bir mürekkep lekesi görmek kadar can sıkıcı bir şey yoktur desek yeridir. Yapacak bir şey yokmuş gibi görünebilir, fakat her zaman durum böyle olmayabilir. Bazen halıyı kurtarmak ve mürekkep lekesini gizlemek zorunda olmadan lekeyi çıkarmak da mümkündür. Halının mürekkep lekelerinden kurtarılmasında zamanlama ve özen esastır. Eğer mürekkep lekesi kurumadan önce saptanırsa, halıdan veya koltuktan çıkarılma şansı yüksektir. Mürekkep lekesi kurumuş olsa bile, lekenin görünümünde büyük fark yaratabilecek bazı işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

 

Mürekkep Lekesini Halıdan Çıkarmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Halınızın; naylon, polyester veya polipropilen gibi sentetik bir malzemeden mi yoksa yün, sisal, ipek gibi doğal bir liften mi yapıldığını bilmeniz mürekkep lekesi çıkarırken bilmeniz gereken ilk konudur. Eğer duvardan duvara halınız varsa, bu halı, muhtemelen sen tetiktir. Bir kilim söz konusu olduğunda, yapıldığı malzeme etiketinde yazılıdır.

 

Farklı halıların, mürekkep lekesi çıkarmak için kullanılan çeşitli temizleme solüsyonları na farklı tepkiler göstermesinden dolayı halıda kullanılan malzemeyi bilmeniz önemlidir. Halının liflerinin veya renginin bozulmayacağından emin olmak için önce küçük ve gizli bir bölge üzerinde kullanacağınız leke çıkarma solüsyonuyla mutlaka test işlemi gerçekleştirin. Test işleminden sonra, nemli bölgeyi beyaz bir bezle emdirin ve beyaz bez üzerinde halı renginin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Ayrıca, iplikte herhangi bir renk bozulması olup olmadığına bakın.

 

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

Piyasada satılan halıların büyük bölümü sabit boyalıdır. Aynı durum yüksek kaliteli, makine kilimleri için de geçerlidir. Fakat bazı iplikler ne yazık ki solmaz nitelikte değildirler. El kilimlerinde ve bazı halıların iliklerinde boya akması durumuna oldukça sık rastlanır. Burada belirtilen ve evde gerçekleştirilen müdahaleler, solmaz boyalara sahip halılara ve kilimlere ilişkindir.

  • Mürekkep lekesi için yapılacak işlemden emin değilseniz veya hassas halılar söz konusuysa profesyonel halı yıkama hizmeti veren Vatan Halı Yıkama’dan destek almanız iyi olacaktır.

  • Mürekkep lekesine daha ıslak durumdayken müdahale edilmesi lekenin çıkarılmasını olumlu etkiler, bu yüzden mümkün olduğunca mürekkep lekesinin kurumasına izin vermeyin.

  • Halıdaki veya koltuktaki mürekkep lekesi çıkarılır iken sıcak su kullanmamanız ve müdahaleyi en sınırlı alanda yapmanız gerekir.

  • Halıya bulaşan mürekkep yoğunsa öncelikle beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya mürekkebi emdirin

  • Sonra bir çay kaşığı ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı ve bir bardak suyla hazırlamış olduğunuz karışımı emdirmiş olduğunuz temiz bir bez veya kağıt havluyu lekeli bölge üzerinde ovmadan bastırın (Ovalamak, mürekkep lekesinin halı liflerine işlemesi neden olacağından dolayı lekenin çıkarılması daha güç olacaktır.).

  • Halının mürekkep lekesi için müdahale ettiğiniz kısmını, mümkün olan en az ılık suyla durulayın. Durulama işlemi için ıslattığınız bir süngeri kullanabilirsiniz.

  • Halıda kalan nemi, temiz bir bez veya kağıt havlu yardımıyla mümkün olduğunca emdirerek alın.

Halıda mürekkep lekesi kalırsa bir temizleme profesyonelinden destek almanız faydalı olacaktır. Vatan Halı Yıkama; ön leke çıkarma işleminin yapıldığı profesyonel halı yıkama hizmeti vermektedir. Ayrıca yerinde halı yıkama için Vatan halı yıkama duvardan duvara halı yıkama hizmeti de alabilirsiniz.

You must be logged in to post a comment