Welcome to SpiceShop Theme

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mum Lekesi Nasıl Çıkar? Kullanıldıkları ortamlarda zengin, mistik veya romantik bir anı oluşturmasını sağlayan mumlar, yakılmadan önce şamdanlara, cam veya porselen kaplara konularak mum damlalarının etrafa bulaşmaması amaçlanır. Buna rağmen mum damlaları akışkan olmalarından dolayı kumaş, halı, koltuk, masa örtüsü ve mobilya üzerinde lekeye neden olurlar.


Mum Lekesi Nasıl Oluşur ?

Eriyen mumların damlaması ile oluşan mum kalıntılarının çıkarılması için mum damlalarının soğumalarının beklenmesi gerekir. Mum bulunduğu yüzeyden çıkarılsa bile ardında mum lekeleri bırakabilmektedir.

Parafin mum, jel mum veya diğer petrol türevi mumların içeriğine eklenen boyalar ve kokular lekenin çıkarılmasını zorlaştıran etkenlerdir. Özellikle dekoratif ve süs amaçlı olarak kullanılan çok çeşitli renkteki mumlar daha zor mum lekelenmelerin neden olurlar.

Doğum günü partilerinde, çeşitli kutlamalarda, bazı dinlerin törenlerinde ve aroma terapide de kullanılan renkli ve kokulu mumlar; dekoratif objeler, vurgulayıcı unsurlar ve ilginç sohbet konusu şeklinde varlık gösterirler. Çiçek kokulu mumlar koku duyumuzu şenlendiricilerin karşın, maalesef hiç hoş görünmeyen mum damlaları görüntüye girerek bizi tekrar dünyanın bir temizlik işleri yeri olduğu gerçeğine geri döndürmektedir.

Mum konusunda genellikle fazla endişelenmeye gerek yoktur ve damlayan mumlar neredeyse meydana geldikleri kadar kolay bir şekilde çıkarılabilmektedir. Bunun yanında mumun damladığı yüzey tipine ve yerine bağlı olarak çıkarılmasında doğru ve bilinçli yöntemlere ihtiyaç vardır. Ayrıca giysiler söz konusuysa, yalnız kuru temizleme yapılabilen kumaşlar suyla temas etmemelidir.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?
Mum ve lekesi çıkarılır iken kullanılabilecek leke çıkarma teknikleri:

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar
Mumlar genellikle bir şekilde halılarımıza, kilimlerimiz veya döşeme kumaşlarına damlarlar. Bu, hiç de gizemli bir şey değil; çünkü çoğu mumlar yanık durumdayken bir şekilde taşınmaya çalışırlar.
Ayrıca bazen mum, söndürüldükten hemen sonra mum akıntısının soğuyup donması beklenmeden taşınmaktadır.

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?
Eğer sizin de halınıza mum damlarsa, mumu bir buz küpü veya buz torbası kullanarak dondurun. Halıdaki veya koltuk benzeri döşemelik kumaşlar üzerindeki mumu dondurmak için tasarlanmış bir ticari ürün de kullanabilirsiniz.
Mum donduktan sonra, plastik bir kart veya küt ağızlı temiz bir bıçak kullanarak  lekesini parçalayın.
Daha sonra hemen mum parçalarını alın veya elektrikli süpürgeyle temizleyin. Eğer uzun süre beklerseniz mum parçaları yumuşayacak ve tekrar soğutmanız gerekecektir.
Halı üzerinde lekesi kalırsa Vatan Halı Yıkama Servisinden destek alabilirsiniz.

Giysideki, Kumaştaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar
Mumun bir giysi, kumaş, masa örtüsü veya peçete üzerinde kuruması durumunda, mum lekesinin doğru şekilde ve tamamen çıkarılması birkaç aşama gerektirir.

Bu sayfadaki mum lekesi çıkarma tavsiyeleri, talimatında yalnızca yıkanabilir işareti olan giysiler için geçerlidir. Eğer doğal elyaflı, ipek, yün, deri, keten veya süet gibi narin kumaşlar veya astarlı giysilerden mum lekesi çıkarılması söz konusuysa ürünü size en yakın Vatan Temizlik Merkezine götürerek ön leke çıkarma işleminin yapıldığı kuru temizleme hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca yalnız kuru temizleme yapılabilen giysiler ve tekstil ürünleri suyla temas ettirilmemelidir.

Giysiden, Kumaştan, Örtülerden,

Peçeteden Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?
Yapılması gereken ilk iş, damlamış olan muma bir buz küpü veya buz torbası koymaktır. Bu, mumun gerçekleşmemesini sağlayacağından mum damlasını kazıyarak çıkarabilirsiniz.

Mumun alabildiğiniz kadar kısmını hafifçe kazıyarak çıkarmak için plastik bir kart, kredi kartı veya ince bir tereyağı bıçağı kullanın. Asla ağzı tırtıklı normal bir bıçak kullanmayın; örtüye zarar verebilirsiniz.
Mum parçalarının mümkün olduğu kadar fazla kısmını dikkatlice çıkardıktan sonra, ütüyü çıkarın ve biraz kese kâğıdı alın.
Bu kese kağıdını, mum lekesi olan kumaşın altına koyun, kumaşın cinsine bağlı olarak ütüyü ısıtın.
Mum lekesi olan tarafın üzerine de ikinci bir kese kağıdı koyun.

Mum, kese kağıdına geçinceye kadar üstteki kese kağıdını hafifçe ütüleyin.
Soğuduktan sonra mum kalıntısının bulunduğu kese kağıdını çöpe atın.
Bütün mum lekesi çıkıncaya kadar işlemi yeni kese kağıdıyla tekrarlayın.
Eğer renkli mum söz konusuysa, giysiler, masa örtüsü veya peçete üzerindeki mum lekesi tamamen gidemeyebilirler. Böyle bir durumda, Vatan Temizlik Servisinden destek alabilirsiniz.

Ayrıca, mum lekesi kumaştan nasıl çıkar sorusunun kumaş çeşitliliğinden dolayı tek bir cevabının olmadığını da aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Örneğin; akrilik, naylon, olefin, polyester veya bunların karışımı olan sentetik kumaşlar sert ve dayanıklı olmakla beraber, lekeler karşısında daha hassastırlar. Yün, pamuk, keten ve ipek gibi doğal kumaşlar ise daha yumuşak ve dayanıksız olmalarına karşın, mum lekesi kumaştan çıkarılır iken daha iyi sonuçlar verebilirler. Her halükarda, kumaştaki mum lekesini çıkarırken son derece dikkatli olmak gerekir.

Mobilyadaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar
Bazen parlak renkli mumlarımız mobilyalara, özellikle ahşap büfeler, kitaplıklar, tezgahlar, sehpalar ve masalar üzerine damlar.

Mobilyadaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?
Mum damlalarını çıkarmak için önce mumu sertleştirmeniz gerekir. Bu amaçla, damlanın üzerine bir buz küpü veya buz torbası koyun.
Bir plastik kart veya ince, küt ağızlı tereyağı bıçağı veya pürüzsüz bir plastik cetvel gibi aşındırıcı olmayan bir araç kullanarak mumum mümkün olduğunca fazla kısmını nazikçe çıkarın.

Özellikle mobilyanızın yüzeyini çizmemek için aşırı titiz hareket ettiğinizde ahşap mobilya üzerinde biraz mum kalıntısı kalabilir. Bir yumuşak ve temiz bez kullanıp bölgeyi temizleyin.
Mum lekesi çıkmazsa büyük marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir parça kaliteli mobilya cilası uygulayın. Mum lekesi kalırsa lekeyi hafifçe ovalayarak çıkarın.

Cam Kaplardaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar
Cam mum kapları söz konusu olduğunda, yapılacak en iyi iş öncelikle içinde mum birik memesini sağlamaktır. Eğer içine mum yerleştirmeden önce cam mum kabının altına bir parça su koyarsanız, bal mumunun cama yapışmasını önlemiş olursunuz.

Cam Kaplardaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?
Fakat eğer cama bal mumu yapılmışsa, buzluğunuza küçük bir yer açmanız ve mumu dondurmak için cam kabı buzluğa koymanız gerekir.
Mumun donmasını sağlamak için cam mum kabını birkaç saat buzlukta tutun. Birkaç saat geçtikten sora, küt ağızlı bir bıçak, tercihen tereyağı bıçağı kullanarak mum damlasını çıkartmaya çalışın.
Mumun kolayca yerinden çıkması gerekir. Kalan mum lekesi veya kalıntısını ise cam kabı, sabunlu sıcak suyla yıkayarak çıkartabilirsiniz.

 

Uyarı!
Bu sayfada “MUM LEKESİ NASIL ÇIKAR ?” için yararlanılabilecek pratik ve bir çok durumda başarılı olan bir veya bir kaç püf noktası bulunmaktadır. mum maddesinin neden olduğu çeşitli yüzeylerdeki mum lekeleri hakkında bilgiler içeren bu püf noktaları, “MUM LEKESİ NASIL ÇIKAR ?” konusunda tavsiye niteliğindedir.

VATAN HALI YIKAMA MERKEZİ, faydalanılabilecek olan bu tavsiyelerle mum lekesinin çıkarılabileceğini garanti etmez ve leke çıkarma uygulamalarının olası etkilerinden sorumluluk taşımaz.

You must be logged in to post a comment