Welcome to SpiceShop Theme

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

Halıdan Boya Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdan Boya Lekesi Nasıl Çıkar

Dökülen boya henüz sıvı halde ise beyaz bir havlu yada kağıt havlu yardımı ile halıdan boyayı alabildiğiniz kadar alın.

Yarım bardak su ve çeyrek bardak sıvı bulaşık deterjanını halıya tampon yaparak 3-4 dakika kadar bekleyiniz. Lekenin dış yüzeyinden iç yüzeyine çok fazla bastırmadan dairesel hareketlerle ovalayın.

Boya çıkartmak ev ortamında yeteri ekipman olmadığı için çok düşük ihtimaldir . Boya kurumuş haldeyse kredi kartı gibi plastik bir malzeme ile yada halıyı kesmeyecek bir bıçak yardımıyla halıdaki boya lekesini çıkarabildiğiniz kadar kazıyın.

Kırıntıları elektrik süpürgesi yardımıyla süpürün. Yarım bardak su , çeyrek bardak sıvı bulaşık deterjanını tampon yaparak 5 dakika kadar bekleyiniz. Dışarıdan içeriye doğru çok fazla bastırmadan ovalayarak lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Halı yıkama firmalarında bulunan halı cinsine ve lekeye özel leke çıkartıcılara %90 boya , yağlı boya lekesinin çıkartılabilmesi sağlanmaktadır.

Önemli Not :

Halıdan leke çıkartma profesyonel bilgi gerektirmektedir ve en önemli olan da ilk müdahaledir. Siz ilk müdahale hakkını bize vermeyip kendiniz çıkartmaya çalışırsanız bizim işimizi zorlaştırmış belki de imkansız hale getirmiş olabilirsiniz. Hatta lekeyi çıkartayım derken halının rengini sarartma, lekeyi yayabilir ve çıkması imkansız hale getirmiş olabilirsiniz.

Yapılması gereken en önemli işlem beyaz havlu yada havlu peçete ile halıya tampon yapılıp halıdaki fazlalığın emilimini sağlamak ve bizim gibi profesyonel halı yıkama firmalarına halınızı teslim etmektir.

İnternet sitelerinde yazan ve kimin hangi firmanın yazdığı dahi belli olmayan tuz ,mısır nişastası ,kolonya , çamaşır sodası , şampuan köpüğü, sirke , gliserin gibi malzemeleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Leke çıkartmada bu malzemeler kullanılsa da hangi halıya, hangi ölçüde verileceğini bilmez iseniz halıya zarar verme olasılığı yüksektir.

Piyasada bulunan genel leke çıkarıcılar veya lekeye özel leke çıkartıcılara itibar etmeyiniz bunlarda hangi halıya ne kadar verilebileceğini bilmezseniz halıya zarar verebilirsiniz.

Nasıl ki aynı yöntem ile bir halıdan leke çıkabiliyorken , aynı yöntemle başka bir halıya zarar verebilirsiniz.

Bizim burada belirttiğimiz yöntemler tamamı tavsiye niteliğinde olup bütün sorumluluğu size aittir. ve yine bilmeniz gerekir ki bu yöntemlerin hiç biri yün halılar, özel el dokuma, akrilik halılar, ipek halılar ve benzeri halılara kesinlikle uygulanmamalıdır.

You must be logged in to post a comment