" /> Halı temizliği nasıl yapılır? » Sakarya Vatan Halı Yıkama Fabrikası
0 264 777 16 85

Sakarya Temizlik}

Halı temizliği nasıl yapılır?

Halı temizliği nasıl yapılır? Ev yaşantısında önemli olan halılar, üzerine sürekli temas edildiği için düzenli temizlik gerektirir. Bu nedenle halı temizliği ev temizliğinin de temelini oluşturur.

halı temizliği nasıl yapılırHalılar düzenli olarak elektrik süpürgesiyle süpürülür. Fakat buna rağmen zaman içinde toz, kir, küf birike bileceğinden belirli aralıklarla daha derin temizlik yapılmalıdır.

Halı temizliğinin birçok yolu bulunur. Profesyonel olarak halı temizleyen firmalar olduğu gibi halı yıkama özelliğine sahip elektrikli süpürgeler ya da direkt halı yıkama makineleri birer alternatif olabilir.

Fakat bu yöntemlerde kullanılan toksit içerikli deterjanlar, temizlik işleminin hijyenik bir ortamda yapılmaması, halıda kalabilecek veya ev ortamına yayılabilecek kimyasal kalıntılar gibi tehlikeler mevcuttur.

Ev temizliğinde en çok kullanılan malzemelerden biri olan karbonat, halı temizliğinde de kullanılır. Bakterileri yok eden, kokuları öldüren karbonat, nemi ve yağı çeken mısır nişastası ile birleştiğinde iyi bir halı temizleyicisine dönüşür.

Bu karışım halının her yerine serpildikten sonra yaklaşık yarım saat beklenir. Ardından elektrikli süpürge ile süpürüldüğünde halılar temizlenecektir.

Halıda bir leke oluştuğunda ise hemen müdahale etmenin önemi büyüktür. Lekeye dökülen soda, yüzeye çıkmasını sağlayacaktır. Böylece leke yerleşmeden temizlenebilir.

Karbonat da lekenin üzerine dökülüp hafifçe ıslatılarak leke çıkarıcı olarak kullanılabilir. Ev temizliğinde sık kullanılan bir malzeme olan sirke de halıdaki lekeleri çıkarmak için kullanılabilir.

Fakat sirke, karbonat veya sodanın lekeyi çıkarmaya yetmediği durumlarda, halıda leke bırakmayacağından emin olunduğunda kullanılmalıdır. Halının görünmeyen bir köşesinde denenerek leke bırakıp bırakmadığı görülebilir.

Leke bırakmaması için damıtılmış beyaz sirke kullanılarak da halı temizleyici yapılabilir. Bir miktar damıtılmış beyaz sirke, aynı oranda suyla karıştırılarak halıya sprey şeklinde sıkılır.

Birkaç dakika nüfuz etmesi beklendikten sonra durulanır.
Doğal temizlik yöntemlerinin dışında arap sabunu kullanmak da halıların derinlemesine temizlenmesini sağlar.

Halı silerken nelere dikkat edilmelidir?

Halı silme işlemi için mümkünse sıcak günleri tercih edin. Ya da ev ısıtma sisteminin çalıştığı dönemler halının çabuk kuruması açısından avantaj sağlar.
Halınızda lekeler varsa lekenin türünü belirleyerek müdahale yöntemini ona göre yapmalısınız. Örneğin çıkarılması gereken leke kahve lekesiyse nasıl bir uygulama yapmalısınız ve ihtiyacınız olan malzemeler neler ya da bir çamur lekesiyle uğraşacaksınız neler yapmalısınız bu noktayı çözmelisiniz.

Halıyı silme işlemine başlamadan önce güçlü bir elektrik süpürgesiyle halıyı süpürün. Bu sayede halının yüzeyindeki kırıntılardan ve saç tellerinden kurtulmuş olursunuz.
Süpürme işlemi bittikten sonra halı silmekte kullanacağınız malzemeleri ayarlayın. Bunlar sert yüzeyli bir banyo lifi ya da havlu olabilir.

Unutmayın ki halı silerken işinize yarayacak sert yüzeyli bezleridir. Bu sayede halı daha kolay temizlenir.
Bir kaba ılık karbonatlı su hazırlayın.

Suyun içine de az miktarda arap sabunu koyun. Ancak arap sabununu fazla abartırsanız köpüğünü arıtırken zorlanırsınız. Halıyı bu suyla silin. Daha sonra suyu değiştirerek ikinci kez silin.

İkinci kez hazırladığınız suyun içine karbonatı biraz fazla koyabilirsiniz.
Son aşamada ılık durulama suyuyla halıyı son bir kez daha silin. Halınız pırıl pırıl olacaktır.