Welcome to SpiceShop Theme

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

Halı Rengi Nasıl Seçilir?

Halı Rengi Nasıl Seçilir?

Halı Rengi Nasıl Seçilir? Sadece zemini örtmek için kullanılmayan aynı zamanda dekorasyonun tamamlayıcısı olarak da tercih edilen halılar kullanılacağı mekana ve dekorasyonun tarzına göre seçilir. Mutfak için kullanılan bir halıyla çocuk odası ya da şık bir salon için tercih edilen halı hiçbir zaman aynı özellikleri taşımaz.

halı rengiNasıl bir halı kullanacağınıza karar vermek kolay olmayabilir. Odada odak noktası oluşturacak özel desenli bir halı ya da odaya uyumlu, zeminde kaybolan bir halı seçmek elinizde. Zemin rengi, odadaki diğer renkler ya da renklerin ne ifade ettiği gibi noktalara dikkat ederek doğru halı renginde karar kılabilirsiniz.

Halı rengi seçilirken izlenecek ilk adım halının kullanılacağı mekandır. Salon için seçilen halıda renk konusunda istenildiği kadar özgür davranılabilir.

İç mekan tasarımlarında en açık renkteki halıların kullanıldığı mekanlar salonlardır. Bunun nedeni bu mekanların çok sık kullanılmaması, ayrıca evin yemek yenen bölümü olmamasıdır. Genel dekorasyon rengi ne olursa olsun salonlar için genellikle uygun halı rengi kremdir.

Krem rengi salondaki hakim renge göre kimi zaman krem-pudra, kimi zaman krem-bal  ya da krem-siyah renkleri ile birlikte kullanılabilir. Salonun taşıdığı ağırlığa göre bu mekanlara ucu püsküllü halılar çok yakışır.

Oturma odaları için halı seçimi mekanların fazla rengi sevmesiyle bağlantılı rengarenk tasarlanabilir. Pembe, sarı ve mavinin aynı anda kullanıldığı bir patchwork halı, oturma odalarına çok yakışır. Mor ile pudra pembenin harmanlandığı bir halı oturma odaları için eneji verir. Modern dekore edilmiş oturma odalarında çiçek deseninden çok geometrik desenli halılar tercih edilebilir. Geometrik desenli halılarda da istenen renkler bir arada kullanılabilir.

Çocuk odalarında renk seçeneği sınırsızdır. Mekan oldukça renkli olduğu için halıda her renge yer verilebilir. Önemli olan odayı kullanacak çocuğun yaş aralığıdır. Eğer çok küçük bir çocuğun odasıysa açık renkler temizleme aşamasında zorluk çıkaracaktır. Yine bu mekanlara seçilen halıların antibakteriyel olması önemli bir ayrıntıdır.

Evin en çok kullanılan bölümü olan mutfaklar için halı seçiminde görselliğin yanında kullanışlı olması da önemli bir etkendir. Çok açık renkteki bir halı, üzerine damlayan ufak bir lekeyi bile belli edeceği için tercih edilmemelidir. Kolayca süpürülen, her lekeyi göstermeyen ve kolay silinen halılar mutfaklar için ideal halı tipini oluşturur.

Desenli Halı Seçimi

Halı almaya karar verdiğinizde birbirinden renkli, modern ya da klasik tarzda bin bir çeşit halı karşınıza çıkacaktır. Ön eleme yapmak için ilk olarak sade mi yoksa desenli bir halı mı alacağınızı belirleyebilirsiniz. Desenli mobilyalar için sade bir halı, sade mobilyalar içinse desenli bir halı seçimi yerinde olacaktır.

Desenli halı alacaksanız yer döşemesinin rengini göz önünde bulundurun. Desenli halı ile döşeme rengi kontrast oluşturursa ortaya daha şık bir görüntü çıkar.

Açık renk ahşap parkede, zemin rengi koyu tonda olan desenli bir halı daha iyi durur. Koyu renk ahşap parkelerde ise örneğin krem renginin hakim olduğu, desenli bir halı daha çok kendini gösterir.
Unutmayın ki desenli bir halı odada göze çarpacak ve bir odak noktası oluşturacaktır.

Sade Dekorasyonda Halı Rengi

Halının odak noktası olmasını istemiyor ve dikkatleri daha çok aksesuarlara ya da duvarlara çekmek istiyorsanız, bu durumda düz ve açık renkte bir halı tercih edebilirsiniz.

Genellikle nötr renklerin hakim olduğu bir salonda perde ya da oturma grubunun rengine uygun bir halı rengi tercih edilebilir. Beyaz, krem, açık bej ya da kemik rengi halılardan mobilya ya da aksesuarlarınıza uyan birini kullanabilirsiniz.

Mobilyalar yerleştikten sonra salonun umduğunuzdan daha sade veya yavan göründüğünü düşünüyorsanız, kendinden desenli, tek renk bir halı kullanabilirsiniz. Renkli olmasa bile, dokulu, belli belirsiz desenli bir halı da odaya hareket katacaktır.

Renklerin Enerjilerine Göre Halılar

Bir odaya renk katmak istediğinizde duvarların rengini değiştirmektense, halıyı değiştirmek daha temiz ve kolay bir seçenektir. Sevdiğiniz ve mobilyalara uyan canlı bir rengi vurgu rengi olarak belirleyip odadaki birkaç aksesuarla birlikte halınızın rengini de bu vurgu renginde tercih edebilirsiniz. Kırmızı, turuncu, sarı gibi sıcak renkler yüksek enerjiye sahip renklerdir.

Şarap rengi, turuncu veya avcı yeşili halılar genellikle klasik ve geleneksel görünümlüdür. Parlak mavi, sarı, kırmızı ve açık yeşil halılar mobilyaların tarzına bağlı olarak İskandinav ya da tam tersi sahil evi tarzındaki odalar için uygun olabilir. Siyah, gri ya da beyaz renk halılar çağdaş tarzda dekore edilmiş odalarda daha sık tercih edilir.

Odanın Büyüklüğüne Göre Halı Rengi

Küçük bir oda için halı seçerken odayı kalabalık göstermeyecek, fazla göze çarpmayacak, desensiz ve açık renk bir halı seçmekte fayda var. Büyük odalarda ise birbiriyle eşleşen birkaç parça renkli veya desenli halı kullanılabilir.

You must be logged in to post a comment