Welcome to SpiceShop Theme

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

Halı Kaymasına Karşı Neler Yapılabilir?

Halı Kaymasına Karşı Neler Yapılabilir?

Halının Kaymaması İçin Neler Yapmalıyız? Özellikle ev ve iş yerlerinde halı kullanımı oldukça yaygındır. Dekoratif olarak kullanıldığı gibi zeminle doğrudan teması kesmek için de tercih edilen halıların tek sıkıntılı yanı ise zaman zaman kaymalardır. Bu şekilde tehlike yaratan, aynı zamanda dekorasyonu da bozan halılar bazı yöntemler kullanılarak yere sabitlenir. Halı kayması başvurulan yöntemlerden bazıları şunlardır:

halı kaymasıÇift Taraflı Halı Bantları: Halı kayması için en sık tercih edilen yöntem, çift taraflı bant kullanımıdır. Pek çok evde, görüntüyü bozmamak için oldukça ince olan ve çift tarafı yapışkanlı halı bantları kullanılır. Serilen halının yer ile temas eden yüzüne bu bant yapıştırılır ve bu şekilde halı yere serilir.

Böylece bandın bir tarafı halıyı, diğer tarafı ise yeri tutacaktır. Halının büyüklüğüne göre birkaç farklı noktadan uygulanan ya da sadece sınırlara yapılan bu uygulama ile halı kayması önlenecektir.

Küçük ve oval halılarda ise daha çok orta kısmın altına bu bantlardan yapıştırılabilir.

Halıların Üzerine Sehpa Gibi Eşyalar Koymak: Dekoratif olarak güzel duran büyük sehpalar ve buna benzer eşyalar halıların ortasına ya da belli bir noktasına konulabilir. Özellikle de ağırlığı olan sehpalar halıları yerinde sabit tutar.

Pek çok salonda bulunan bu sehpalar ile hem estetik bir görüntü ortaya çıkar hem de halıya yapılan baskı ve ağırlıktan dolayı halının kayması önlenmiş olur. İş yerlerinde ve dükkanlarda da benzer olarak konukların ağırlandığı sandalye ve sehpalar halının üzerine konulabilir.

Halıların Kenarlarını Mobilyaların Altına Getirmek: En sık kullanılan yöntemlerden bir diğeri de halı kenarlarının mobilya altlarına denk getirilmesidir. Bu şekilde mobilyalar, oturma grupları ya da yataklar halı kenarlarına baskı yapar ve ağırlık uygular.

Halı ise bu etkenler nedeni ile hareket edemez. Böylece halı kayması, odanın şeklinin bozulması ve benzer sıkıntılar önlenecektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise zaman zaman mobilyaların ya da halının pozisyonunun değiştirilmesi gerekliliğidir.

Çünkü sürekli aynı noktalara baskı uygulanırsa halı kenarlarında izler meydana gelebilir.

You must be logged in to post a comment