" /> Ev Temizliği ve Temiz Ev Sahip Olmak » Sakarya Vatan Halı Yıkama Fabrikası
0 264 777 16 85

Sakarya Temizlik}

Ev Temizliği ve Temiz Ev Sahip Olmak

Ev Temizliği Kimi evler her daim temiz ve düzenli olurken kimilerinde ise bir türlü dirlik ve düzen sağlanamaz. Hayatınızda hiç yoksa bir defa o klasik sözü duymuşsunuzdur; “….’nın evi adeta müze gibi her zaman düzenli” ya da “bizimkisi yaşayan bir ev o yüzden işi bir türlü bitmiyor”… Evet kimi kişilerin evleri aynı yaşam standartlarına sahip olanlara oranla daha düzenli ve temizdir. Peki, nedir bu düzenin sırrı? Ev temizliği doğru yapılması sizi de o hayalini kurduğunuz eve kavuşturacak. İşte Ev Temizliği püf noktaları…

Ev halkının itibarı Ev Temizliği üzerinde etkin rol oynasa da bazen iki kişilik hatta tek kişililik evlerde dahi düzen ve temizlik denkleminin kurulması ne yazık ki mümkün olmaz. “Ev işi nankör bir iştir” denir ki yüzde yüz doğrudur. Eliniz her daim evinizin üzerinde olmalıdır.

Temizlik malzemelerini tilbe market kampanyaları sayesinde çok daha ucuza satın alınabilir. Alışverişlerinizde daha farklı ürünlerde kampanyalarını bulmak mümkün.

Ev işi günlük bir rutindir. Ve kesinlikle bugünün Ev Temizliği işini yarına bırakma söylemi üzerine kurulur. Her gün birbirini takip eden işlerin yapılması gerekir. Ama elbette doğru sıralamada… Sıralamanın öneminin kavranması yapılacak işlerin süresini ve harcanan enerjinin azalmasını sağlayacaktır. Nedir bu sıralama;

1- 15 günde bir perdeleri yıkamayı alışkanlık haline getirin. Perdeleri sökerek uygun programda makineye attıktan sonra sirkeli bir su yardımı ile camlar silinmelidir. (cam silmenin püf noktalarını ilgili makalemde bulabilirsiniz.)

2- Camların ardından elektrik süpürgesi ile tüm ev süpürülmeli ve toz alma işlemi sonrasında yapılmalıdır. Halılar, tozu adeta içlerine çeker ve dolayısıyla eğer önce toz alır ya da yerleri silerseniz tekrar eden bir toz sorunu ile karşılaşırsınız.

3- Evin süpürülme işlemi bittikten sonra büfe, kütüphane, sehpa ve benzeri eşyaların tozunu almanız önerilir.

4- Zemin özelliğine uygun bir deterjan ile silinip kurulanmalıdır. Zeminin kurulanması önemlidir. Böylece ıslak zemin üzerinde yürüdüğünüzde iz bırakmamış olursunuz.

5- Banyo ve mutfak temizliği evin diğer odaları tamamlandıktan sonra yapılmalıdır. Su ve deterjan ihtiyacınızı karşılayacak bu alanların sona bırakılması temizlik sırasında iş tekrarı yapmanızı önler.

6- Son olarak yıkanan stor perde ve paspaslar yerlerine yerleştirilmelidir. Perde kumaş seçimini yaparken ütü istemeyen kumaş seçimi bu noktada önemlidir. Eğer perdelerinizi ütü yapmanız gerekiyor ise bu işlemi asmadan önce yapmalısınız.

7- Halı Yıkama evlerimizin olmazsa olmazıdır. tavsiyemiz ortalama yılda en az 3 defa olmak üzere halılarınızı yıkatın içerisinde biriken toz, kıl kir vb. şeylerden arındırılmalıdır.

8-Koltuk Yıkama salon ve oturma odasında en sık kullanılan eşyadır. Bu nedenle çok çabuk kirlenir. Fermuarlı, kolayca çıkarılıp yıkanabilen koltuk kılıfları ya da koltuk örtüleri kullanıyorsanız işiniz kolay. Ama yoksa koltuk nasıl temizlenir sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.
Derinlemesine temizlik için koltuklarınızı yılda iki kere kuru temizlemeye verebilir, günlük kullanımda karşılaştığınız lekeleri de döşemenin cinsine uygun bir şekilde silebilirsiniz.
Kumaş Koltuk Nasıl Silinir?

Çıkarılabilir koltuk kılıfları, etiketlerindeki yıkama talimatlara uyarak temizlenebilir.
Koltuk kılıflarını çamaşır makinesine çıtçıtları ve fermuarları kapalı şekilde atmalısınız.
Elde yıkayacaksanız deterjan ya da sabunun suda iyice çözülmesini bekleyin, koltuk kılıfını çitilemeden yıkayın.
Ilık suya beyaz kalıp sabun veya arap sabunu atıp havlu yardımıyla kumaş kaplı koltukları silebilirsiniz.
Ağartıcı içermeyen organik bazlı deterjanlarla da koltuklarınızı silebilirsiniz.
Leke çıkarmak için limon kolonyası, çiğ lahana ve yağsız saç spreyi kullanabilirsiniz.

Genel temizlik sıralaması bu şekilde akarken Ev Temizliği dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Her gün cam temizliği, perde ya da paspasları yıkamayacağınız düşünülür ise Ev Temizliği her gün elektrik süpürgesi ile ortalığın süpürülmesi, bir vileda yardımı ile silinmesi ve toz alımını kolaylaştıran toz süpürgeleri ile genel bir silinme işlemi yapılması yeterlidir.

Genel olarak evinizin her daim temiz ve düzenli olmasını istiyorsanız depolama ve dolaplama sistemlerine de önem vermek gerekir. Ortalıkta gereksiz eşyaların bulunması evin her daim dağınık olmasına sebebiyet verecektir.

Günlük Ev Temizliği kişisel önerim. Mutfağın özellikle geceden toplanarak ertesi güne hazır bırakılması hatta gece yatarken bulaşık makinesinin çalıştırılarak hem zamandan hem de enerjiden maksimum tasarruf sağlanması yönündedir. Böylece sabahları uyandığınızda temiz bir mutfak ve yıkanmış bulaşıklar dolayısıyla da gün boyu birikecek bulaşıklar için temiz bir bulaşık makinesine sahip olmuş olursunuz.

Banyo ve klozetlerin gün aşırı temizlenmesi havluların değiştirilmesi önemlidir. Ayrıca yıkanan çamaşırları günü gününe ütülemek sizleri birikmiş ve adeta işkenceye dönüşmüş bir ütü yığınından kurtaracaktır.

Temiz ve iş yükü azalmış bir eve sahip olmanızı dilerim…