Welcome to SpiceShop Theme

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

Battaniye Yıkama Nasıl Olmalıdır

Battaniye Yıkama Nasıl Olmalıdır

Battaniye Yıkama, Yaz ayların başlaması ile yorganların yerlerini ince battaniyeler alır. Uzun süre dolapta duran, battaniyedeki pisliklerinden arındırmak için yıkamak gerekir. Hangi türdeki battaniyenin yıkanabileceği ve nasıl yıkacakları hakkındaki bilgiye konun devamından ulaşabilirsiniz.

Yıkanabilen Battaniye Çeşitleri:

Vizon battaniye, Peluş battaniye, Pamuklu battaniye, Dokuma battaniye, Skoc türü battaniye, Polar battaniye, Raşel türü battaniye türleri yıkanabilmektedir.

battaniye yıkamaBattaniyeleri yıkamak için hazırlanan sabunlu suyun içerisine bir kaç çorba kasığı amonyak ekleyiniz. Bu şekilde çok daha temiz olacaktır. Deterjan veya sabunlara alerjiniz var ise iki defa durulayın. Malum battaniye yönlü bir örtü olduğu için sabunu içine çekecektir. Sonrada asarak kurutma işlemine geçiniz.

Battaniye yıkama için çeşitli yıkama yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bizim size önerimiz narin yıkama programında yıkamanız olacaktır. Tabii ki ilk tavsiyemiz isin uzmanı olan yıkamacı firmaları olacaktır.

Narin yıkama programı her çamaşır makinesinde olmaya bilir. Narin yıkama programın manası elle yıkama anlamına gelmektedir. Battaniye yıkama yapma zamanı 40 dereceye ayarlayın ve narin programı seçin. İçine yumuşatıcı eklemeyi de unutmayın ve normal şekilde yıkayınız. Sentetik ve pamuklu battaniyeler için 30 ile 60 derece arasında
Battaniye İçin Kuru Temizleme

Eğer hassas bir battaniyeniz var ise ya da siz battaniyenize değer veriyorsanız, en garantili çözüm olan kuru temizlemeyi seçmelisiniz. Bu yöntem sayesinde hem temizlik çok daha derinlemesine olur hem de battaniyeleriniz bir profesyonel tarafından temizlendiğinden herhangi bir yıpranma gözükme. Eğer her sene kuru temizlemeye vermek istemiyorsanız dahi, 3 4 senede bir bunu yaparak yalnızca kendi yıkadığınız temizlik ile sınırlı kalmamalısınız.

Çamaşır Makinası İle Battaniye Yıkama

Çamaşır makinesi alınırken kaç kilo alınacağı konusunda pek çok kişinin kafası karışmaktadır. Eğer büyük bir aileniz yok ise; ortalama 6 kilogram bir makina hemen hemen herkesin işini görmektedir. Daha büyük hacme sahip olan makinaları seçilmesinin nedeni ise yorgan battaniye gibi daha kalın eşyaların yıkanmasıdır. Battaniyeleri makinede yıkarken dikkat etmeniz nokta sıcaklığın fazla yüksek olmamasıdır. 30 derece ideal olsa da 45 dereceye kadar çıkmanız da herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Bundan daha yüksek derecelerde ise; tüylerde dökülme, lekelenme ya da yumuşaklığının eskisi gibi olmaması gibi durumlar söz konusu olabilir. Yumuşatıcıyı bol koymak, battaniyenin tüylerinin sertleşmemesini sağlayacaktır. Ayrıca devir aralığını da maksimumda tutmak yerine 500 600 devir ayarlayıp bu şekilde yıkamanız battaniyenin hasar görmesinin önüne geçecektir.

Elde Battaniye Yıkama

Eskilerin birçoğu battaniye  yıkama işlemlerini ellerinde yapmaktaydı. Yazın gelmesiyle beraber ortaya çıkarılan battaniyeler leğenlere basılır. Üzerine ekleyeceğiniz karbonat, maden suyu ve Arap sabunu gibi temizleyiciler suyun içerisinde battaniye ile beraber bir iki saat bekletilir. Ardından önce elle yıkanan battaniye ardından ayaklarla çiğnenir. Son bir kere durulanan ve temiz suyun içerisinde bir iki saat daha bekletilen battaniye iki kişi tarafından iyice sıkılır ve asılarak kuruması için bekletilir.

Battaniyeler Nasıl Kurutulur?

Battaniyeleri kuruturken yapılan en büyük hataların başında direkt olarak bir çamaşır ipine asmak gelmektedir. Bu hareket battaniyede oluşacak ve bir sonraki yıkamaya kadar geçmeyecek bir ize neden olabilir. Aynı zamanda battaniyenin tüylerinde dökülmeler de meydana gelecektir. Bu durumun önüne geçmek için mümkünse battaniye temiz ve düz bir alana serilmelidir. 2-3 saatte bir kere ters düz etmek önlü arkalı kurumasını sağlayacaktır. Eğer böyle bir imkânınız yoksa çamaşır teli ya da çamaşırlığın üzerine öncelikle farklı bir bez örtü sererek, üzerine battaniye serilerek kurutma gerçekleştirilebilir.

You must be logged in to post a comment